Скокни до информацијата за производот
1 од 7

Балзам против опаѓање за зајакнување на косата

90% помалку кршење при стилизирање.
Пакување: 200 мл
Шифра на артиклот: 52694
Со купување на овој производ добивш 6 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 6 поени.  

Опис

Состојки

Многу луѓе добро се сеќаваат на овој балзам од старата колекција и неговиот супериорен ефект, кој го постигнавме благодарение на органската агава и белиот лупин. Овие две состојки го стимулираат скалпот, го забавуваат опаѓањето на косата и го реактивираат растот на косата во овој балзам од новата колекција. Косата станува погуста, полесна за чешлање и полна со виталност.

Но, тоа не е крајот! Балзамот го збогативме со пробиотици кои длабински ја негуваат косата од корен до врв.

Тип на коса: Ослабена, безживотна коса

Предности: 90% помалку кршење при обликување *

Текстура: Балзам што се топи

Резултат:

93% - Косата е посилна **

93% - Косата лесно се чешла **

90% - Косата е поотпорна **

 

Употреба: Нанесете на влажна коса. Оставете да делува 1 мин. Исплакнете.

Водич за рециклирање: Ставете го шишето во корпата за рециклирање со капачето на врвот. Секој пат кога ќе го рециклирате вашиот отпад, му давате втор живот.

 

Билна состојка

Агава и бел лупин

Губењето на косата има различни причини. Без разлика дали се работи за повремена или трајна состојба, често е поврзана со прекумерно лачење на себум, како и со други фактори: стрес, замор, хормонални или сезонски промени и генетика. Микроциркулацијата во коренот на косата е важен фактор за здрава коса. Обезбедува кислород и хранливи материи неопходни за развој и нега на косата. Затоа, секое нарушување на микроциркулацијата ја намалува енергијата на скалпот и на крајот предизвикува губење на косата.

Постојат два вида на губење на косата:

ПОВРЕМЕНО опаѓање на косата: доведува до истенчувањена влакната на косата,

ТРАЈНО опаѓање на косата: се карактеризира со прогресивно проретчување на косата до целосно губење.

Кога е слабо регенерирана, косата има помала густина. Затоа, неопходно е да се забави опаѓањето на косата со стимулирање на микроциркулацијата на скалпот за да се врати рамнотежата.

Која е тајната на Агаве? Фруктани од агава делуваат во внатрешноста на скалпот, каде што вашата коса ја црпи целата своја сила. Тие имаат моќ да ја удвојат микроциркулацијата***, така што коренот подобро се храни, а косата расте посилна и поздрава.

Која е тајната на белиот лупин? Екстрактот од бел лупин е избран поради неговата висока содржина на пептиди кои се од витално значење за рамнотежата на косата. Ја стимулира микроциркулацијата на скалпот и ја намалува активноста на 5-алфа-редуктаза, ензимот одговорен за опаѓање на косата.

 

* Инструментален тест кој го мери кршењето при чешлање

** Спроведена е анкета за задоволство со 28 испитаници

*** Тестот за задоволство беше спроведен со 30 лица во текот на 28 дена од користењето на сите производи од третманот.

Наша посветеност

AQUA/WATER/EAU • CETYL ALCOHOL • BRASSICAMIDOPROPYL DIMETHYLAMINE • HYDROLYZED LUPINE PROTEIN • LACTIC ACID • PARFUM/FRAGRANCE • ISOAMYL LAURATE • PANTHENOL • FRUCTOOLIGOSACCHARIDES • INULIN • BENZOIC ACID • LIMONENE • GLYCERIN • LINALOOL • GERANIOL • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL 10824v0 |

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи