Скокни до информацијата за производот
1 од 4

Интензивен месечен третман против опаѓање на косата

Ја стимулира виталноста на ослабената коса.
Пакување: 60 мл
Шифра на артиклот: 52095
Со купување на овој производ добивш 29 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 29 поени.  

Опис

Состојки

Се борите со опаѓање на косата? Интензивниот месечен третман го решава токму тој проблем! Во 99% од природните состојки има 2 главни - агава и бел лупин.

Белиот лупин ја стимулира микроциркулацијата на скалпот и ја намалува активноста на 5-алфа-редуктаза, ензимот одговорен за губење на косата. Уникатната агава ја удвојува микроциркулацијата на скалпот за совршено нахранет корен, а со тоа и самата коса. Опаѓањето на косата се намалува, а нејзината виталност и еластичност се обновени.

Нова формула!

Двојната концентрација на агава уште посилно го стимулира растот на косата!

Делува на 3 димензии на опаѓање на косата:

  1. Го стимулира растот на косата
  2. Го зголемува бројот на влакна во фаза на раст
  3. Го успорува опаѓањето на косата

Текстура: Водена, течна, не леплива. Жолта боја.

 

Што може да очекувате?

По првата употреба се стимулира активноста во коренот на косата. По 16 дена, коренот на косата е посилен и поотпорен. *

По 3 месеци, опаѓањето се намалува и се стимулира растот на косата. Младите влакна се видливи, а косата е погуста. **

 

* Тест за задоволство спроведен со комбинација од шампон, регенератор и третман против опаѓање на 30 волонтери за 1 месец.

** Клиничко објективно испитување спроведено со комбинација од шампон, регенератор и третман против опаѓање на 30 волонтери во тек на 3 месеци

 

Резултати од истражувањето за задоволство од производот во комбинација со шампон и балзам, спроведено кај 30 испитаници по 28 дена употреба:

93% од испитаниците тврдат дека опаѓањето на косата забавило

93% од испитаниците тврдат дека косата им е поцврста

90% од испитаниците тврдат дека косата е поотпорна

87% од испитаниците тврдат дека забележуваат позитивни промени на скалпот

 

Клинички тестови за ефективноста на производот:

4860 нови влакна за 3 месеци. ***

Микроциркулацијата веднаш се зголеми за 18%. ****

Го зачувува бројот на постоечки влакна во фазата на раст.

 

*** Инструментален фототрихограм тест (број на влакна кои растат) со 30 испитаници во текот на 3 месеци, во комбинација со шампон и регенератор.

**** Клиничко испитување со 12 волонтери.

 

Како да се користи?

Отстранете го пластичното капаче што го покрива горниот дел од ампулата. Стиснете го шишето за да го нанесете производот користејќи го пластичниот врв директно на сув или влажен скалп. Нежно масирајте додека производот не навлезе во скалпот. Не плакнете.

Внатре во пакувањето има 4 ампули. Секоја ампула има 4 дози кои се применуваат секој или секој втор ден. Количината за една доза е помеѓу двете наведени линии на ампулата. Третманот се препорачува да се заврши во рок од еден месец од почетокот на употребата.

За оптимален ефект, третманот треба да се повторува 2-3 пати годишно.

 

Билна состојка

Агава и бел лупин

Губењето на косата има различни причини. Без разлика дали се работи за повремена или трајна состојба, често е поврзана со прекумерно лачење на себум, како и со други фактори: стрес, замор, хормонални или сезонски промени и генетика. Микроциркулацијата во коренот на косата е важен фактор за здрава коса. Обезбедува кислород и хранливи материи неопходни за развој и нега на косата. Затоа, секое нарушување на микроциркулацијата ја намалува енергијата на скалпот и на крајот предизвикува губење на косата.

Постојат два вида на губење на косата:

ПОВРЕМЕНО опаѓање на косата: доведува до истенчувањена влакната на косата,

ТРАЈНО опаѓање на косата: се карактеризира со прогресивно проретчување на косата до целосно губење.

Кога е слабо регенерирана, косата има помала густина. Затоа, неопходно е да се забави опаѓањето на косата со стимулирање на микроциркулацијата на скалпот за да се врати рамнотежата.

Која е тајната на Агаве? Фруктани од агава делуваат во внатрешноста на скалпот, каде што вашата коса ја црпи целата своја сила. Тие имаат моќ да ја удвојат микроциркулацијата***, така што коренот подобро се храни, а косата расте посилна и поздрава.

Која е тајната на белиот лупин? Екстрактот од бел лупин е избран поради неговата висока содржина на пептиди кои се од витално значење за рамнотежата на косата. Ја стимулира микроциркулацијата на скалпот и ја намалува активноста на 5-алфа-редуктаза, ензимот одговорен за опаѓање на косата.

Наша посветеност

AQUA/WATER/EAU, ALCOHOL, HYDROLYZED LUPINE PROTEIN, POLYGLYCERYL-4 CAPRATE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, INULIN, PARFUM/FRAGRANCE, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, ARGININE, PANTHENOL, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, LIMONENE, LINALOOL, GERANIOL, 10845v0

Активна состојка

Бел лупин & агава фруктани

Екстрактот од бела лупина делува на два начина: ја стимулира микроциркулацијата на скалпот и ја намалува активноста на 5-алфа редуктази, одговорни за опаѓањето на косата. Екстрактот од бела лупина го поттикнува дишењето на ткивата и прогресивно го намалува опаѓањето на косата. Сирупот од агаве е единствена активна состојка во козметиката која ја поттикнува двојната микроциркулација на скалпот, за совршено нахранет корен и за прекрасна, зајакната коса. Тестирано ин витро.
Откриј
Екстрактот од бела лупина делува на два начина: ја стимулира микроциркулацијата на скалпот и ја намалува активноста на 5-алфа редуктази, одговорни за опаѓањето на косата. Екстрактот од бела лупина го поттикнува дишењето на ткивата и прогресивно го намалува опаѓањето на косата. Сирупот од агаве е единствена активна состојка во козметиката која ја поттикнува двојната микроциркулација на скалпот, за совршено нахранет корен и за прекрасна, зајакната коса. Тестирано ин витро.

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи