Скокни до информацијата за производот
1 од 3

Серум за зајакнување на скалпот и косата

Серум за зајакнување на косата на која и недостасува виталност и густина.
Пакување: 75 мл
Шифра на артиклот: 99156
Со купување на овој производ добивш 29 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 29 поени.  

Опис

Состојки

Формулата содржи женшен кој ја зајакнува косата во коренот и органска агава чија задача е двојно да ја зголеми микроциркулацијата на скалпот за подобра циркулација на крвта.

Косата добива густина речиси веднаш. Од ден на ден е поотпорен и се намалува осипувањето. На косата и се вратени густината, силата и убавината!

Резултат: Спроведовме дерматолошки тестови со 102 лица, а 80% од нив потврдија дека нивниот скалп изгледа поздрав по само една недела користење.

Плус: Нелеплива текстура со ефект на ладење.

Начин на употреба: Се нанесува после секое миење (не повеќе од 3 пати неделно), директно на скалпот, без последователно плакнење. Дизајниран е да има прецизен врв кој ќе го направи нанесувањето лесно и брзо. Откако серумот е на скалпот, треба да се масира или да се тапка во скалпот.

 

Билна состојка

Агава и бел лупин

Губењето на косата има различни причини. Без разлика дали се работи за повремена или трајна состојба, често е поврзана со прекумерно лачење на себум, како и со други фактори: стрес, замор, хормонални или сезонски промени и генетика. Микроциркулацијата во коренот на косата е важен фактор за здрава коса. Обезбедува кислород и хранливи материи неопходни за развој и нега на косата. Затоа, секое нарушување на микроциркулацијата ја намалува енергијата на скалпот и на крајот предизвикува губење на косата.

Постојат два вида на губење на косата:

ПОВРЕМЕНО опаѓање на косата: доведува до истенчувањена влакната на косата,

ТРАЈНО опаѓање на косата: се карактеризира со прогресивно проретчување на косата до целосно губење.

Кога е слабо регенерирана, косата има помала густина. Затоа, неопходно е да се забави опаѓањето на косата со стимулирање на микроциркулацијата на скалпот за да се врати рамнотежата.

Која е тајната на Агаве? Фруктани од агава делуваат во внатрешноста на скалпот, каде што вашата коса ја црпи целата своја сила. Тие имаат моќ да ја удвојат микроциркулацијата***, така што коренот подобро се храни, а косата расте посилна и поздрава.

Која е тајната на белиот лупин? Екстрактот од бел лупин е избран поради неговата висока содржина на пептиди кои се од витално значење за рамнотежата на косата. Ја стимулира микроциркулацијата на скалпот и ја намалува активноста на 5-алфа-редуктаза, ензимот одговорен за опаѓање на косата.

 

* Тестот за задоволство беше спроведен со 30 лица во текот на 28 дена од користењето на сите производи од третманот.

Наша посветеност

AQUA/WATER/EAU • C13-15 ALKANE • HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE • BETAINE • HYDROXYACETOPHENONE • C14-22 ALCOHOLS • FRUCTOOLIGOSACCHARIDES • INULIN • PARFUM/FRAGRANCE • MALTODEXTRIN • XANTHAN GUM • C12-20 ALKYL GLUCOSIDE • PANTHENOL • PANAX GINSENG ROOT EXTRACT • LIMONENE • LINALOOL • SILICA [NANO]GERANIOL • PANTOLACTONE • 10601v0

Активна состојка

Екстракт од женшен & фруктани од агава

Екстрактот од женшен промовира зајакнување на косата и го штити скалпот од нечистотии од околината. Фруктаните на агава се состојки кои никогаш претходно не биле користени во козметиката, но благодарение на нашите истражувачи сега знаеме дека тие ја удвојуваат микроциркулацијата на скалпот, за совршено нахранети корени, така што косата може да стане посилна и поубава. Тестирано ин витро.
Откриј
Екстрактот од женшен промовира зајакнување на косата и го штити скалпот од нечистотии од околината. Фруктаните на агава се состојки кои никогаш претходно не биле користени во козметиката, но благодарение на нашите истражувачи сега знаеме дека тие ја удвојуваат микроциркулацијата на скалпот, за совршено нахранети корени, така што косата може да стане посилна и поубава. Тестирано ин витро.

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи