Скокни до информацијата за производот
1 од 5

ШАМПОН ПРОТИВ ПРВУТ

Прочистен скалп, ослободен од првут.
Пакување: 300 мл
Шифра на артиклот: 67881
Со купување на овој производ добивш 6 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 6 поени.  

Опис

Состојки

Збогатен со органско нане од La Gacilly, шампонот без сулфати го отстранува првутот и го спречува неговото повторно појавување. Ослободена од првут, косата повторно дише.

Тип на коса: Коса со првут

Текстура: Жолтеникав гел

Придобивки: Ја враќа свежината, волуменот и леснотијата

Специјално формулиран без сулфати* за коса со првут, нежно го чисти и прочистува скалпот.

 

Резултати:

100% - Ефикасно против првут**

100% - Го спречува првутот**

100% - Мојот скалп е прочистен**

97% - Анти-рецидивен ефект 2 недели**

 

Водич за рециклирање: Ставете го шишето во корпата за рециклирање со капачето на врвот. Секој пат кога го рециклирате отпадот, придонесувате да му дадете втор живот.

 

Билна состојка

Органско нане од La Gacilly

Првутот претставува мали парчиња кожа или лушпи кои се лупат од скалпот. Овој феномен може да биде резултат на стрес, лоша исхрана, хормонална нерамнотежа или несоодветна рутина за нега на косата.

Постојат 2 типа на првут:

- Сув првут: поврзан со прекумерно производство на себум и нарушување на обновувањето на клетките на скалпот. Овој првут има изглед на бел прав, не се лепи за скалпот и паѓа на рамениците. Сувиот првут најчесто го зафаќа сувиот или нормален скалп.

- Мрсен првут: тој е поврзан со развојот на микроорганизмот Malassezia furfur, кој го разградува себумот и поттикнува десквамација. Се манифестира во форма на лушпи кои остануваат залепени на скалпот. Често се поврзува со чешање и иритација на скалпот. Отстранувањето на првутот е неопходно за поголемо чувство на удобност.

Благодарение на единственото познавање на ботаничкиот свет, истражувачите на Yves Rocher ја избраа ОРГАНСКАТА ВОДИЧКА ОД НАНЕ ОД  LA GACILLY со освежителни својства.

Овој начин  помага да се намали непријатноста на скалпот чувствителен на првут. Оваа заштитена состојка е интегрирана во срцето на формулата која го отстранува првутот и спречува повторно појавување.

 

 

*Без сулфатни сурфактанти

**Студијата за задоволство е спроведена на 30 испитаници во текот на 28 дена

***Освен капачиња, пумпи и растворувачи

Наша посветеност

AQUA/WATER/EAU • COCAMIDOPROPYL BETAINE • SODIUM METHYL COCOYL TAURATE • MENTHA PIPERITA (PEPPERMINT) LEAF WATER • SODIUM COCOYL ISETHIONATE • CAPRYLYL/CAPRYL GLUCOSIDE • MENTHA PIPERITA (PEPPERMINT) OIL • BUTYLENE GLYCOL • PARFUM/FRAGRANCE • PIROCTONE OLAMINE • GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE • FRUCTOOLIGOSACCHARIDES • INULIN • PUNICA GRANATUM PERICARP EXTRACT • CITRIC ACID • BENZOIC ACID • SORBIC ACID • COCO-GLUCOSIDE • GLYCERYL OLEATE • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • LIMONENE • HYDROGENATED VEGETABLE GLYCERIDES CITRATE • TOCOPHEROL 10836v0

Рецензии на клиенти

Врз основа на 1 рецензија НАПИШЕТЕ РЕЦЕНЗИЈА

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи