Скокни до информацијата за производот
1 од 3

Масло за отстранување на шминка на база на камилица

Ги отстранува сите траги од шминка, дури и водоотпорните.
Сеуште нема рецензии
Пакување: 150 мл
Шифра на артиклот: 65801
Со купување на овој производ добивш 11 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 11 поени.  

Опис

Состојки

Ова смирувачко масло за чистење ефикасно ја отстранува шминката од лицето, очите и усните, за совршено чиста, смирена и нахранета кожа.

Формулирана од органска дива камилица со смирувачки својства*, одгледана на агроеколошки начин на нашите полиња во La Gacilly.

Наменето за чувствителна кожа.

Плус +: Свиленкаста текстура без масен финиш за отстранување на сите траги од шминка дури и водоотпорните.

Резултати:

- 98% жени потврдија дека овој производ е ефикасен дури и кај водоотпорната шминка **

- 98% жени потврдија дека кожата е пријатна**

- 94% помало чувство на затегнување по 28 дена ***

- 91% помалку црвенило по 28 дена ***

Примена:

Нанесете наутро и/или навечер на суво лице, очи и усни. Измасирајте додека ја отстранувате шминката, а потоа измијте го лицето.

Дерматолошки и офталмолошки тестирано

* ин витро тест на екстракт од органска дива камилица

** Истражувањето на задоволството е спроведено во текот на 28 дена над 45 жени

*** Само преценка од 45 жени

Наша предност

- 97% состојки од природно потекло

- 96% состојки во формулата се биоразградливи

- Без парфеми

- Органска камилица добиена од одржлив и одговорен ланец на снабдување, одгледана на агроеколошки начин на нашите полиња во La Gacilly.

- Произведено во Франција

- Шишенце соодветно за рециклирање составено од 100% рециклирачка пластика

АКТИВНА БИЛКА: КАМИЛИЦА

Камилицата се одгледува на нашите полиња во La Gacilly, користејќи агроеколошки пристапи со кои се почитува земјата. Камилицата, култна билка се користи за нега на кожата од 60-те години. Таа е прва билка набрана во La Gacilly во 1979 година. Секоја година берат камилица и ја сушат ( цветот, листовите и стеблото ). Благодарение на 100% процес на екстракција, екстрактот од камилица има смирувачки* и заштитни* својства на кожата. Yves Rocher експертите за истражување од Cosmetique Vegetale®, од дивата камилица која смирува и ја зајакнува чувствителната кожа, развија дуо активни состојки со 100% билно потекло: - Хидросол кој ја намалува чувствителноста на кожата за 28% * и – Олеат кој ја поттикнува одбранбената способност на кожата за 25% и способноста за обновување за 30% *.

*Ин витро тестови

Наша посветеност

HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL OCTYLDODECANOL COCO-CAPRYLATE/CAPRATE ISOAMYL LAURATE ISOPROPYL PALMITATE PEG-20 GLYCERYL TRIISOSTEARATE CHAMOMILLA RECUTITA (MATRICARIA) FLOWER EXTRACT TOCOPHERYL ACETATE MACADAMIA INTEGRIFOLIA SEED OIL 10529v0

Активна состојка

Камилица

Камилицата се одгледува во La Gacilly на нашите полиња, користејќи агроеколошки методи за почитување на почвата. Ова култно растение кое се користи во нашата нега на кожата уште од 60-тите беше едно од првите растенија што беа собрани во La Gacilly, Франција во 1979 година. Секоја година береме камилица и ги сушиме цветните глави (цветна пупка, лисја и стебла). Благодарение на 100% природните процеси на екстракција, нашите екстракти од камилица имаат смирувачки и заштитни својства на кожата. Тестирано ин витро.
Откриј
Камилицата се одгледува во La Gacilly на нашите полиња, користејќи агроеколошки методи за почитување на почвата. Ова култно растение кое се користи во нашата нега на кожата уште од 60-тите беше едно од првите растенија што беа собрани во La Gacilly, Франција во 1979 година. Секоја година береме камилица и ги сушиме цветните глави (цветна пупка, лисја и стебла). Благодарение на 100% природните процеси на екстракција, нашите екстракти од камилица имаат смирувачки и заштитни својства на кожата. Тестирано ин витро.

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи