Скокни до информацијата за производот
1 од 8

Elixir Botanique ноќен серум за опоравување со дејство на мелатонин

Кожата е полна со енергија и изгледа здраво.
Пакување: 30 мл
Шифра на артиклот: 80171
Со купување на овој производ добивш 18 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 18 поени.  

Опис

Состојки

Ден за ден, по будењето, кожата е полна со енергија и изгледа здраво. По 1 месец, кожата подобро се опоравува; се ревитализира и зајакнува.

Текстура: двофазна текстура со микро капки

Начин на употреба: Протресете пред секоја употреба. Нанесете пред ноќната нега на целото лице.

Клинички испитувања за делотворност:

Ефект на обновување: +30% обновен изглед на кожата кај 95% од испитаниците¹

Непосреден ефект против брчки: -12% појава на брчки (волумен и длабочина) кај 86% од испитаниците²

 

Студии за задоволството на потрошувачите:

83% тврдат дека нивната кожа е регенерирана³

78% тврдат дека нивниот тен е сјаен³

89% тврдат дека нивната кожа е зајакната од моментот кога ќе се разбудат³

 

Огромно мнозинство од потрошувачите се под стрес поради начинот на живот. Тоа директно влијае на квалитетот на нивниот сон, а недостатокот на сон има последици по нивната кожа. Кожата го губи сјајот, лицето изгледа уморно, а појавата на брчки е уште поизразена. Резултатот е маѓепсан круг со предвремено стареење на кожата, која е повеќе изложена на надворешните влијанија и не се обновува добро во фазите на спиење.

 

Во светот каде што 80% од луѓето не се целосно задоволни со квалитетот на спиењето и знаејќи ја силната врска помеѓу квалитетот на спиењето и состојбата на кожата, сакавме да обезбедиме решение за овој проблем.

Бевме инспирирани од природата и понудивме екстракт што го надополнува комплексот копно-море на овој серум за ноќно закрепнување.

Познато е дека мирисот на цветовите од гарденија ја намалува анксиозноста и го поттикнува спиењето. Овој мирис испраќа сигнал за длабок сон до нашите невротрансмитери. Се заинтересиравме за плодовите на ова растение, кои во кожата делуваат слично на мелатонин.

 

Всушност, познато е дека мелатонинот игра клучна улога во нашата способност да заспиеме и квалитетот на нашиот сон. Сепак, помалку е познато дека може да се пофали со интересни својства за кожата, особено благодарение на неговите антиоксидантни и заштитни својства, кои помагаат во борбата против видливите знаци на стареење на кожата (како дехидрација, губење на сјајот и појава на брчки).

Избравме екстракт добиен со процесот на еко-екстракција на плодот од гарденија. Овој екстракт е комбиниран со комплексот копно-море и интегриран во минималистичката формула за ревитализирана и сјајна кожа полна со енергија кога ќе се разбудите. Дополнително, покажавме ефект еквивалентен на 60 часа сон* на кожата по 28 дена користење на овој ноќен серум за обновување.

 

**Споредбата е на 2 панели, 6 часа сон наспроти 8 часа сон, по 28 дена употреба: самооценување на хидратација и сјај (42 субјекти), појава на брчки (39 субјекти)

 

1 Клиничката студија е спроведена на 20 волонтери по 10 дена од примената два пати на ден

2 Клиничката студија е спроведена на 14 волонтери 15 минути по апликацијата

3 Истражувањета за задоволството е спроведено на 106 жени и 10 мажи веднаш наутро

Наша посветеност

PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL • HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL • GLYCERIN • BETAINE • AQUA/WATER/EAU • APHLOIA THEIFORMIS LEAF EXTRACT • HYDROLYZED GARDENIA FLORIDA EXTRACT • TROPAEOLUM MAJUS FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT • GARDENIA FLORIDA FRUIT EXTRACT • TETRASELMIS SUECICA EXTRACT • PARFUM/FRAGRANCE • MARIS AQUA/SEA WATER/EAU DE MER • TOCOPHEROL • MALTODEXTRIN • LINALOOL • GERANIOL • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • POTASSIUM SORBATE • HYDROCHLORIC ACID 10800v0

Активна состојка

Tetraselmi микро-алги & цвет драгољуб

Нашите истражувачи развија уникатен ефикасен комплекс на активни состојки со комбинирање на кантарион и микроалги. Кантарионот се одгледува со користење на одржливи земјоделски практики во нашите полиња во La Gacilly. Микроалгите, морска билка со кислород и антиоксидантни својства, се одгледува во биореактор во близина на брегот во Бретања (Франција), и со користење на 100% природен процес, се добива контролиран и разумен принос за да се искористи оваа микроалга додека се зачувуваат природните ресурси. Тие длабоко ја ревитализираат кожата Подобро оксигенирана, зајакната и одржливо заштитена, кожата е здрава и сјајна. Овие две растенија и нивните механизми на природно и одговорно одгледување ги истражуваме повеќе од 25 години. Ни требаа 25 години да ја создадеме оваа производна линија. Оваа иновација за нега на кожата е регистрирана како патент во Франција. Тестирано ин витро.
Откриј
Нашите истражувачи развија уникатен ефикасен комплекс на активни состојки со комбинирање на кантарион и микроалги. Кантарионот се одгледува со користење на одржливи земјоделски практики во нашите полиња во La Gacilly. Микроалгите, морска билка со кислород и антиоксидантни својства, се одгледува во биореактор во близина на брегот во Бретања (Франција), и со користење на 100% природен процес, се добива контролиран и разумен принос за да се искористи оваа микроалга додека се зачувуваат природните ресурси. Тие длабоко ја ревитализираат кожата Подобро оксигенирана, зајакната и одржливо заштитена, кожата е здрава и сјајна. Овие две растенија и нивните механизми на природно и одговорно одгледување ги истражуваме повеќе од 25 години. Ни требаа 25 години да ја создадеме оваа производна линија. Оваа иновација за нега на кожата е регистрирана како патент во Франција. Тестирано ин витро.

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи