Скокни до информацијата за производот
1 од 8

ШАМПОН ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ И ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА КОСАТА

Посилна и погуста коса, полна со виталност.
Сеуште нема рецензии
Пакување: 300 мл
Шифра на артиклот: 98437
Со купување на овој производ добивш 6 поени.  
Со купување на овој производ добиваш 6 поени.  

Опис

Збогатен со органска агава и бел лупин, шампонот за посилна коса без сулфати ја враќа густината на косата и ја зајакнува косата. Косата станува посилна, погуста и полна со виталност.

Тип на коса: Ослабена, безживотна коса

Текстура: Проѕирен гел

Предности: Забавено опаѓање на косата

Специјално формулиран без сулфати* за безживотна и ослабена коса, шампонот за згуснување нежно го мие и го стимулира скалпот во комбинација со масажа.

 

Резултати:

93% - Мојата коса е посилна**

90% - Мојата коса е поотпорна**

78% - Мојот скалп се врати во рамнотежа**

 

Примена: Нанесете на влажна коса. Масирајте го скалпот. Исплакнете.

Водич за рециклирање: Ставете го шишето во корпата за рециклирање со капачето на врвот.

 

Билна состојка

Агава и бел лупин

Постојат различни причини за губење на косата. Без разлика дали се работи за еднократен или постепен процес, тој често е поврзан со прекумерно лачење на себум, како и со други фактори како стрес, замор, хормонални или сезонски варијации и наследност. Микроциркулацијата во коренот на косата е важен фактор за здрава коса. Обезбедува кислород и хранливи материи неопходни за развој и одржување на вашата коса. Затоа, секоја промена во оваа мрежа ја одзема енергијата на косата и на крајот предизвикува губење на косата.

Постојат два вида на губење на косата:

- ПРИВРЕМЕНО опаѓање на косата, што доведува до проретчување на косата.

- ТРАЈНО опаѓање на косата кое се карактеризира со прогресивно проретчување на косата до целосно губење.

Кога е слабо регенерирана, масата на косата изгледа помалку густа. Затоа, неопходно е да се забави опаѓањето на косата со стимулирање на микроциркулацијата на скалпот за да се врати рамнотежата. Благодарение на нивното единствено познавање на ботаничкиот свет, истражувачите на Yves Rocher комбинираа ОРГАНСКА АГАВА СО БЕЛ ЛУПИН И ЖЕНШЕН.

Тајната зад Tequilana Agave? Неговата богата содржина на фруктани претставува моќен извор на енергија за растението. Фруктаните од агава делуваат во внатрешноста на скалпот, каде што вашата коса ја црпи целата своја сила. Тие имаат моќ да ја удвојат микроциркулацијата***, така што коренот подобро се храни и косата расте посилна и поздрава.

Екстрактот од бел лупин е избран поради неговата висока содржина на пептиди кои се од витално значење за рамнотежата на косата. Конечно, нашите истражувачи се заинтересираа и за женшен, лековито растение со голема репутација во Азија за зајакнување на косата.

 

 

*Сурфактанти без сулфати

**Тестот за задоволство е спроведен со комбинација од шампон, регенератор и третман за зајакнување на косата на 30 волонтери за 1 месец

***Ин витро тестови _ Патентирање на ефикасноста на агава фруктаните кои ја удвојуваат микроциркулацијата во комбинација со масажа на скалпот

Наша посветеност

100% природни
активни остојки

Одгледани на нашите
органски полиња

Претворени во еколошки
дизајнирани производи